Dług honorowy

Zbrodnia na polskiej prowincji

Wojciech Chmielarz to jeden z czołowych przedstawicieli nowej fali polskiego kryminału. Ten śląski pisarz ma na swoim koncie dwanaście powieści, a Dług honorowy (https://www.taniaksiazka.pl/dlug-honorowy-wojciech-chmielarz-p-1571021.html) jest najnowszą z nich. Mroczna opowieść o tajemniczej, polskiej wiosce, w której popełniona została okrutna zbrodnia na młodej dziewczynie, przywodzi na myśl polską interpretację Twin Peaks i jest murowanym kandydatem do jednego z największych bestsellerów tego roku.

Panna z Wilków

Dług honorowy to częściowa kontynuacja Prostej sprawy, czyli powieści Chmielarza z 2020 roku. Obie te historie łączy jednak niemal wyłącznie ten sam, bezimienny bohater, który będzie starał się rozwikłać zagadkę morderstwa dziewczyny, o które niemal natychmiast oskarżono lokalnego odludka, w którego niewinność wierzy jednak przyjaciel bohatera.

Wojciech Chmielarz jest już niezwykle doświadczonym pisarzem, więc śmiało można się spodziewać, że po tak obiecującym zawiązaniu akcja ruszy z kopyta. Śledztwo na urokliwej wsi Wilki naprowadzi bohatera na zupełnie nowe, częściowo związane ze sprawą wątki i przyczyni się do odkrycia tajemnic, o ukrycie których lokalna społeczność dbała od wielu lat.

Wątek pięknej wioski w województwie lubuskim, która ma swoje wielkie tajemnice, może się śmiało okazać jednym z najmocniejszych punktów tej powieści. Trudno bowiem o bardziej ekscytującą historię od tej, w której niewinni na pozór mieszkańcy są umoczeni w różnego rodzaju ciemne interesy i nie chcą odnalezienia prawdziwego mordercy, lecz po prostu jak najszybszego oskarżenia odludka, czyli prawdopodobnego kozła ofiarnego.

Bezimienny detektyw

Dług honorowy to bardzo mocna pozycja na jesień. Deszczowe wieczory, które można spędzić, odkrywając mroczne tajemnice urokliwej, polskiej wsi, to wyjątkowo kusząca perspektywa. Wojciech Chmielarz zdecydowanie jest przy tym rodzajem pisarza, któremu można zaufać pod względem tego, że dostarczy swoim czytelnikom niezwykle ekscytującą opowieść, obfitującą w zwroty akcji i pełną bohaterów, którzy krystaliczni są tylko na pozór.