Dług honorowy

Makabryczne tajemnice lubuskiej wioski

Polska prowincja zaczyna pełnić coraz większą rolę w polskiej kulturze popularnej, co jest z całą pewnością przyjemnym odświeżeniem po latach tworów filmowych i literackich, których akcja toczyła się głównie w Warszawie i innych największych metropoliach. Dług honorowy z księgarni internetowej taniaksiazka.pl, czyli nowa książka Wojciecha Chmielarza, kontynuuje ten obiecujący trend i opowiada porywającą historię brutalnego morderstwa, którego dokonano na młodej dziewczynie.

Zbrodnia we wsi Wilki

O przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie poproszony zostaje bezimienny detektyw, którego Wojciech Chmielarz przedstawił swoim czytelnikom w książce Prosta sprawa. Przyjaciel, który zleca mu tę sprawę, jest bowiem święcie przekonany, że oskarżony o morderstwo, miejscowy dziwak, Traszka, jest tak naprawdę niewinny.

Dług honorowy to zatem w ogromnej mierze opowieść o tym, jak bezimienny detektyw wsiąka w lokalną, bliską sobie społeczność i stara się przełamać fałszywy obraz sielanki, który przedstawia ona wszystkim obcym. Urokliwe krajobrazy faktycznie okazują się skrywać różne tajemnice, które mieszkańcy starali się ukrywać przed całym światem; tajemnice związane z przeszłością, ale również bieżące, wątpliwe moralnie sprawy.

Określenie tej książki mianem „Czasu apokalipsy” w polskiej interpretacji wydaje się zupełnie nieprzesadzonym epitetem, ponieważ główny bohater zagłębi się w miejsce, które jest mu prawdziwie nieprzyjazne i nie sprzyja zupełnie temu, by śledztwo zakończyło się skazaniem właściwej osoby. Im dalej w las, tym więcej szemranych interesów wyjdzie na jaw, a sprawa morderstwa dziewczyny okaże się jednym z elementów, składających się na bardziej złożoną układankę.

Nowa fala polskiego kryminału

Wojciech Chmielarz jest reprezentantem nowego pokolenia w polskiej literaturze kryminalnej. Świeże podejście przy jednoczesnym hołdowaniu klasykom gatunku sprawia, że jego książki tętnią znakomitą i bardzo dynamiczną akcją, ale jednocześnie są w stanie zaoferować bardzo zagadkowy wątek zbrodni, którą bohater musi rozwikłać wbrew przeciwnościom losu. Dług honorowy to czołowy przykład współczesnego, polskiego kryminału.