Dług honorowy

Powrót śląskiego mistrza kryminału

Wojciech Chmielarz to jeden z najciekawszych przedstawicieli młodego pokolenia polskich pisarzy, którzy zajmują się głównie literaturą sensacyjną i kryminalną. Zadebiutował wyśmienitym cyklem o komisarzu Jakubie Mortce, by potem napisać także trzy powieści o swoich rodzinnych Gliwicach. Dług honorowy to jego najnowsza książka, w której kontynuuje opowieść o bezimiennym detektywie, którego przedstawił czytelnikom w Prostej sprawie, swojej poprzedniej powieści.

Tajemnice polskiej wsi

Wojciech Chmielarz, jako autor między innymi hitowego „Żmijowiska”, które doczekało się nawet pełnoprawnej ekranizacji, zdecydowanie jest pisarzem, który potrafi przedstawić uroki polskiej wsi w sposób prawdziwie poruszający. Tym razem odsłania przed czytelnikami niewielką miejscowość o nazwie Wilki. Doszło w niej do brutalnego morderstwa, które wstrząsnęło lokalną społecznością.

Na miejscu pojawia się bezimienny detektyw, który ma dług wobec swojego przyjaciela i zamierza go spłacić udanym śledztwem. Problem polega na tym, że jedna osoba została już oskarżona o morderstwo, ale przyjaciel jest dogłębnie przekonany o jego niewinności. Detektyw musi wobec tego walczyć z czasem, ale też z lokalną społecznością, która raczej nie odsłania się ze swoimi sprawami przed obcymi. Dług honorowy musi jednak zostać spłacony za wszelką cenę.

Nowoczesny polski kryminał

Wojciech Chmielarz w swojej książce proponuje czytelnikom bardzo interesujący koncept, zgodnie z którym szara codzienność, która wypełnia nasze życia w miastach i wsiach, może w niektórych przypadkach posiadać swoją drugą, zwyrodniałą twarz. Dług honorowy to zatem książka nie tylko o zbrodni, ale również pewnej fasadzie, którą społeczność potrafi budować przed obcymi.

Dziewczyna zamordowana w urokliwej wiosce może się niektórym kojarzyć z Laurą Palmer, ale w odróżnieniu od hitu Davida Lyncha, proza Chmielarza jest dużo bardziej przyziemna. Postacie są autentyczne, a ich zachowania i wszelkie inne wydarzenia są przedstawione tak namacalnie, że nietrudno jest uwierzyć, że mogłyby się wydarzyć także w naszej najbliższej okolicy.